Düşünme becerilerini geliştirmek ve Çocuklarla Felsefe alanıyla tanışıp ilerlemek isteyenler için çevrimiçi yetişkin eğitimleri düzenliyorum:

 • Çifel Uygulayıcılığa Giriş Eğitimi (20 saat)
 • Çifel İleri Uygulayıcılık Eğitimi (52 saat)

Eğitimlerin açıklamaları ve içerikleri için aşağıdaki bölümleri inceleyebilirsiniz.

Yaklaşmakta olan eğitimler:

 • Çifel Uygulaycılığa Giriş Eğitimi (2022-02)
  • Salı günleri 20:00 – 22:30 arasında.
  • 15 Şubat Salı eğitimin ilk buluşması. Takip eden her Salı günü, toplam 8 kez buluşacağız.
  • Tanışma toplantısı: 8 Şubat Salı saat 20:00.
  • Bilgi ve kayıt için tıklayın.

Çifel Uygulayıcılığa Giriş Eğitimi

Çifel Uygulayıcılığa Giriş eğitiminin amacı ilgili kişileri Çifel ile tanıştırmak ve uygulama denemeleri yapmaları için gerekli altyapıyı sağlamak. Yeni başlayanları kendi kendilerine ilerleme potansiyelleri olan düzgün bir patikaya yerleştirmeyi hedefliyorum. Uygulama deneyimine sahip olan kişilerin de takıldıkları ve zorlandıkları noktalar hakkında yardım alabilecekleri bir içerik oluşturdum. Çifel ve felsefe ile dolu, anlamlı ve keyifli 20 saat geçiriyoruz.

Bu eğitim Çocuklarla Felsefe alanında derinleşmek isteyenler için düzenlediğim Çifel İleri Uygulayıcılık Eğitimi için bir önkoşul. Aynı zamanda benzer konularla ilgilenen kişiler olarak bir araya geldiğimiz Ren Çocuklar Felsefe Topluluğuna katılma fırsatı sağlıyor. Ren’de Discord uygulaması aracılığıyla kaynak ve deneyim paylaşımlarında bulunuyor ve birbirimize Çifel alanında destek oluyoruz. Okuma grubu ve diğer çalışma gruplarıyla kendimizi geliştirmeye gayret ediyoruz.

Çocuklarla Felsefe Uygulayıcı Eğitimi hakkındaki detayları merak edenler geçmiş eğitimlerde kullandığımız bir ders izlencesine göz atabilirler. İçerik ile ilgili çoğu sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz. İzlencede cevap bulamadığınız bir soru olursa İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Örnek ders izlencesi için tıklayın.

Geçmiş eğitimlerden katılımcı yorumları:


Çifel İleri Uygulayıcılık Eğitimi

Uygulayıcılığa Giriş eğitimini tamamlamış ve bu alanda uzmanlaşmaya karar vermiş kişiler için tasarladığım İleri Uygulayıcılık eğitiminde daha uzun soluklu bir yolculuğa çıkıyoruz. Ana amacım katılımcıların kolaylaştırıcılık ve etkinlik tasarlama konularında deneyim kazanmaları. Aynı zamanda katılımcıların düşünme becerilerini, felsefe bilgilerini ve felsefi duyarlılıklarını geliştirmelerine destek olmayı hedefliyorum.

Eğitimde her katılımcı kendi tasarladığı bir etkinlik ile kolaylaştırıcılık yapıyor. Bu etkinlikler devam ederken Uygulayıcılığa Giriş eğitiminde temellerini attığımız teorik ve pratik Çifel konuları hakkında ayrıntılara girmeye başlıyoruz. Katılımcıların felsefi bilgi ve duyarlılıklarına destek olmak için çocuklarla sıklıkla konuştuğumuz mutluluk, adalet, özgürlük gibi kavramlar hakkındaki felsefi ve bilimsel literatürü aktarmaya çalışıyorum. Bu sayede çok sayıda etkinliği daha verimli bir şekilde kolaylaştırabilmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Metafizik ve etik gibi felsefe konuları hakkında hazırladığım dersler var. Bu dersleri lise ya da üniversite öğrencilerine yönelik klasik derslerden uzaklaştırıp Çifel uygulayıcılarına yönelik bir biçimde sunuyorum. Düşünme becerilerini geliştirmek için formel ve informel mantık dışında kavramsal analiz ve argüman haritalama gibi teknikleri çalışıyoruz.

İleri Uygulacılık eğitimi için şimdilik ayrıca başvuru kabul etmiyorum. Yalnızca Giriş eğitimini almış kişileri davet ediyorum. Eğitimin süresi ve akışı davet edilen kişilerle birlikte yaptığımız toplantılar sonucunda belirleniyor. Genelde 5-6 ay boyunca her hafta birkaç saat buluşuyor oluyoruz.

© 2021 Ediz Dikmelik