Kim

ed

İsmim Ediz Dikmelik. Çocuklar için Felsefe eğitmeniyim.

Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimime ODTÜ Fizik bölümünde başladım. İlgimin farklı alanlara kayması sebebiyle bölüm değiştirdim ve ODTÜ Felsefe bölümünden Şeref derecesiyle mezun oldum. Boğaziçi Üniversitesi Bilişsel Bilimler programında yüksek lisansa başladım. Biyoloji, psikoloji ve felsefenin kesiştiği alanlarla ilgileniyordum ve hayvan davranışını anlamanın felsefi temelleri üzerine bir tez yazdım. Felsefe doktorası için Kanada’daki University of British Columbia’dan burs kazanarak Vancouver’a taşındım. Doktorayı tamamlamadan, yüksek lisans derecesiyle mezun oldum.

Çocuklar için Felsefe programıyla Vancouver’da, doktorayı bıraktığım dönemlerde tanıştım. Vancouver Institute for Philosophy for Children’ın toplantılarına katıldıktan sonra ilk uygulama denemelerimi 2014 yılının Mart ayında, Kanada devletine bağlı Vancouver School Board bünyesinde, üstün potansiyelli öğrencilerin katıldığı bir programda yaptım. 2015 yılında İzmir’e taşındıktan sonra Bornova Anadolu Lisesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği için gönüllü programlar geliştirip uyguladım. 2017-2020 yılları arasında, Bahçeşehir Koleji Bornova Kampüsü’nde tam zamanlı Çocuklar için Felsefe eğitmeni olarak çalıştım. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul felsefe programlarının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumluydum. 2018-2020 yıllarında Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Anadolu Lisesi ve Fen-Teknoloji Lisesinde lise öğrencileri için birer yıllık programlar geliştirip uyguladım. Çocuklarla yaptığım etkinlikler dışında, Bahçeşehir Koleji için kurum içinde uygulayıcı eğitimleri verdim.

Bu süreçte okul öncesi dönemden üniversite çağına kadar tüm yaş gruplarından öğrencilerle en az birer yıllık felsefe müfredatları geliştirip uygulama şansım oldu. Çifel uygulayıcısı olarak 1500 saatin üzerinde sınıf için deneyim kazandım. Bir yandan çocuklarla uygulamalar yapmaya devam ederken, bir yandan da öğretmenler için eğitimler organize ediyorum. Kalan zamanda araştırma yapıp öğrendiklerimi eğitimciler için faydalı olabilecek materyallere dönüştürmeye çalışıyorum.

Bu macerada sayamayacağım kadar çok sayıda insan bana yardımcı oldu. Minnet ve teşekkürlerimle:

Aytunç Engin
Zeynep Üngör Hülagü
Didem Dinçman
Nur Ceren Demirci
Fezanur Başaran
Teresa Milden